Képzeljünk el egy abszurd helyzetet: Hollandiát elönti a víz, és kizárólag a magyarok fogadják be a menekülteket. Mi a véleménye erről a két népnek?
– Hogy jutottatok el az ál-dokumentumszínházhoz? – A Space Theater sokat foglalkozik a fikció és valóság közti határvonallal. Észrevettük, hogy könnyebben megnyílnak az emberek, és kevésbé közhelyes válaszokat kapunk, ha egy kis fikciót is csempészünk a darabba. Ez a katasztrófa-keret lehetővé teszi, hogy ne a folklorisztikus elemek, hanem az őszinte reakciók domináljanak. Hollandiában arról faggattuk az embereket, hogy mi a menekültség, mi hiányozna nekik a hazájukból, ha ilyen helyzetbe kerülnének. A magyar előadás során felkészítjük a lakosságot a menekültek befogadására, kint pedig majd a hazájuk elhagyásában nyújtunk segítséget a hollandoknak.
– Volt olyan válasz, amin megdöbbentél? – Megrázó volt, hogy a megkérdezett holland egyetemisták mennyire mereven gondolkodnak. Bennük még élnek a sztereotípiák: Magyarország szürke, monoton, és az emberek kedvetlenek… És alacsonyak. A hollandok csak látszólag befogadóak. A két ország között több a párhuzam, mint gondolnánk: mindkét nemzet kicsi, és fél attól, hogy elsüllyed a nagy Európában.
– A közönségnek mekkora szerep jut a darabban? – A nézők véleményét is megkérdezzük az est során, egy idő után kialakul egy fesztelen beszélgetés. Megkínáljuk az embereket holland ételekkel-italokkal. A magyar turnéra most kilenc kiló sajttal és averrel érkeztünk – ami egy holland pálinka. Kint pedig zsíros kenyeret és Sport szeletet szolgálunk fel.
|