Elefánti Emma: Relatív relációk2017.07.29.
Meghal a testvéred. Mit teszel? Összetörsz? Elvonulsz? Beletemetkezel a munkádba? A Nézőművészeti Kft. alkotói ebben a kiélezett helyzetben vizsgálják meg a család kérdését, a családét, melybe beleszülettünk és a családét, amelyet magunknak választunk. Ehhez adott egy testvéri és egy élettársi kapcsolat.
Az idősebb testvér, Gábor lecsúszott figura: sokat iszik, nem dolgozik és rendszeresen próbálkozik az öccse barátnőjénél. A fiatalabb, Zsolt zenészként él, háztartást tart fenn. Eddig egyszerűnek tűnik a történet. Azonban az előadás folyamán kiderülnek dolgok, amelyek jócskán árnyalják a képet. Halott apjukat az idősebb fiú nézte meg a patológián, miközben a fiatalabb dolgozott, amikor az eset történt. Az idősebb őszintén vonzódik az öccse párjához, míg az kimarad, erőszakosan beszél a nővel. Minden relatívvá válik, a néző nem tudja már eldönteni, kinek adjon igazat.
És mindezek ellenére megjelennek a mindennapi testvérélet azon jelenetei is, ahol nincs szükség az igazságosztásra, sőt kifejezetten békés légkör uralkodik. Látjuk, ahogy a fiúk együtt mennek Amszterdamba koncertre. Látjuk, ahogy az egy szobában lakó fiúk kölcsönösen bosszantják egymást: az egyik réparágással, a másik zacskócsörgetéssel. Látjuk, hogy milyen erős a testvéri kapcsolat, még akkor is, ha ez a kapcsolat rossz.
Az előadás végén pedig, mikor a fiatalabb fiú a néhai bátyja holmijait tartalmazó zacskót elkezdi a nagyobb testvér mozdulataival gyűrögetni, az alkotókkal együtt fogalmat alkotunk a vérségi kötelékek valódi erejéről.(Nézőművészeti Kft.: Testvérest)Fotó: Thealterphoto2017
|