Bemutatókkal és díjátadóval zárult a 24. THEALTER!
Második alkalommal adunk át fesztiváldíjakat Szegeden: a legnépszerűbb előadás közönségdíját Pintér Béla és Társulata Titkaink című produkciója nyerte el. A fesztivál kritikusdíját a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Rózsák című előadása kapja. A fesztivál legfiatalabb színházcsinálói, a Tea for Two workshop résztvevői Ötvös Andrásnak ítélték oda a THEALTER-angyalt, a Csemegepultos naplója című Orlai Produkcióban nyújtott kiemelkedő színészi teljesítményéért.
Pintér Béla és Társulata: Titkaink
9 nap alatt, 11 helyszínen 7 ország 26 alkotócsoportja mutatkozott be a 24. szegedi nemzetközi színházi fesztiválon. A fesztivál fontos missziója, hogy minél többek számára tegye elérhetővé a programokat: több mint 70 eseményt kínáltunk az ide látogatóknak, de mindössze a programok egyharmadára kellett belépőjegyet váltani. Várakozásaink beigazolódtak: több előadást meg kellett ismételni a nagy érdeklődésnek köszönhetően, és az ingyenesen látogatható programok magasabb aránya ellenére a nézőszámot és a jegybevételt is 25%-kal tudtuk növelni az elmúlt évhez képest. A színházi előadások mellett ingyenes szabadtéri, irodalmi és szakmai programokkal vártuk az érdeklődőket. A fesztivál lebonyolításában 24 önkéntes volt a segítségünkre.
A fesztivál díszvendége Urbán András rendező, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház igazgatója volt. Az itthon Jászai Mari- és Párhuzamos Kultúráért-díjjal, Szerbiában pedig Vajdasági Magyar Művészeti Díjjal, Avantgárd Hagyományai Díjjal, valamint Joakim Vujić-díjjal kitüntetett alkotó két előadását láthatták a nézők.
Kosztolányi Dezső Színház: Rózsák
A találkozó hagyományaihoz híven idén is képviseltette magát az utánpótlás, a fesztivál programjának újra kiemelt része volt a műhelymunka. A színházi képzésben résztvevő fiatalok részére meghirdetett THEALTER Tea for Two tréningkurzusok vezetésére a fesztivál díszvendége, Urbán András, Horváth Csaba, valamint Gemza Péter és Mészáros Tibor vállalkoztak. A workshop címe: Hallasd a hangod! – Antigone Realoded, a kurzusok résztvevői közösen dolgozva fogalmazták újra, igazították magukra a klasszikus dráma problematikáját. A munkafolyamatot fiatal színházi újságírók dokumentálták, az izgalmas tréningbemutatókat a fesztivál nyitó, illetve záró napján láthatta a közönség.
A találkozó programjában 4 premier, valamint az Újvidéki Színház Végel László regénye nyomán készült, többszörösen díjnyertes Neoplanta című előadásának magyarországi bemutatója is szerepelt. A produkciók közül 7 csak Szegeden volt látható, a fesztivál ideje alatt.
A fesztivál nyitó napján tartottuk a sex, drugs, gods & rock ’n’ roll című előadás ősbemutatóját, a produkció az Aradi Kamaraszínház, a MASZK Egyesület és a Bakelit Multi Art Center koprodukciójában készült, ősztől Aradon és Budapesten is látható lesz.
A színházi programok keresztmetszetet adtak a szegedi, illetve szegedi kötődésű alkotók munkáiról, és a közönség a Déli Vonal szellemében vendégül látott külföldi alkotók mellett bepillantást nyerhetett több határon túli magyar műhely munkájába is, valamint találkozhatott a hazai független szcéna legjobbjaival, fontos előadásaival.
Orlai Produkciós Iroda: A csemegepultos naplója
Nagy érdeklődés kísérte a szabadtéri programokat is: korosztálytól függetlenül szerzett varázslatos élményeket a szegedieknek és az ide látogató turistáknak az Élőkép Színház Pirosruhásokja, és népszerű volt a szentesi Horváth Mihály Gimnázium végzős irodalmi-drámai tagozatosainak szintén az Antigoné-problematikára reflektáló Gyűlölni nem… című utcaszínházi produkciója, amely a 7. Ördögkatlan Fesztiválon is látható lesz.
A szakmai kísérő programok között idén is helyet kapott a kritikus szekció, a beszélgetések a THEALTER Rádió adásaival együtt meghallgathatóak a Rádió Mi, Szeged nonprofit, civil közösségi rádiójának honlapján: www.radiomi.hu/thealterradio. Az eseményekről a fotókkal illusztrált THEALTER-blogok és az Ex-stasis, a fesztivál lapja is tudósított, és idén is forgattunk THEALTER Híradókat, melynek adásai szintén elérhetőek lesznek a fesztivál honlapján (www.thealter.hu), illetve a Facebookon (www.facebook.com/thealter).
Szeged évtizedek óta részese a regionális és a nemzetközi színházi életnek – ezt kevés magyar város mondhatja el magáról. Ennek a jelenlétnek meghatározó alkotóeleme a THEALTER fesztivál, amely a független színházak egyik legfontosabb hazai fóruma, megjelenési lehetősége, találkozási pontja a közönséggel – amely idén is igennel szavazott a függetlenekre Szegeden.
Köszönjük mindazok munkáját és együttműködését, akik részt vettek az idei fesztivál előkészítésében és lebonyolításában, valamint fellépőinknek, partnereinknek, támogatóinknak, és természetesen a közönségünknek is a nagyszerű kilenc napos színházi ünnepet.
Fotók: Révész Róbert
2014.07.26.
forrás: MASZK
Idit Herman (Clipa Theater) nyílt workshopja!
"A szorongástól a színjátszásig - – avagy hogyan alakítsuk át a negatív érzelmeket kreatív energiává" címmel.
A fesztivál alatt, július 24-én és 25-én Idit Herman workshopot tart „A szorongástól a színjátszásig – avagy hogyan alakítsuk át a negatív érzelmeket kreatív energiává” címmel profi és amatőr színészek számára, amely egy nyilvános bemutatóval zárul. A résztvevők saját rossz élményeiket, negatív érzéseiket (szorongás, félelem, konfliktus-helyzetek) osztják meg egymással, majd ezekből rövid drámai illetve komikus jeleneteket készítenek, amelyekbe szimbolikus jelentéssel felruházott hétköznapi tárgyakat emelnek be. A Clipa Theater és a Teatr Novogo Fronta művészei hasonló alkotómódszert használtak a fesztivál programjában is szereplő Fegyvertelen erőkkel c. előadásuk elkészítésekor, amikor 2012 novemberében a két társulat épp a Tel Avivot érő rakétatámadások idején tartózkodott a városban.
A maximum 10 főt fogadó, kommunikatív angol nyelvtudást igénylő workshopra a maszk@maszk.hu email címen lehet jelentkezni július 22-ig.
A részvétel ingyenes.
Tréningidőpontok: július 24. csütörtök, 14.00-18.00 és július 25. péntek, 14.00-16.00 Bemutató: július 25. péntek, 17.00, Régi Zsinagóga kert
2014.07.21.
forrás: MASZK
CAR-MEN jegyek
A CAR-MEN előadásokra a jegyeket közvetlenül a Homo Ludens Projektnél lehet előjegyezni-megvásárolni.
Mivel az előadást egy-egy fő nézheti, a jegyek száma korlátozott, több előadás már be is telt. Információ itt, jegyelőjegyzés pedig a homoludensproject@gmail.com címen.
2014.07.20.
forrás: MASZK
Programok
Elkezdtük feltenni az előadások anyagait, valamint van pár változás is!
Az Ágens Társulat 20-án 22.00 órakor kezdődő előadására jelenleg nem tudunk több előjegyzést felvenni, és jegyvásárláskor is majd az előrendelt jegyeket tudjuk kiadni. Emellett a Pintér Béla és Társulata 21-én 19.00 órakor kezdődő előadására sem tudunk több előjegyzést felvenni. A Neoplanta c. előadása kezdési időpontja megváltozott: 17.00 órakor kezdődik, és a nagy érdeklődésre való tekintettel 20.00 órakor is meg lehet tekinteni. A második előadásra vannak még jegyek. Jegyfoglalás a maszk@maszk.hu címen, illetve a feltöltött előadások esetében a Részletes program menüpont alatt a kis jegyikonoknál.
2014.07.16.
forrás: MASZK
24. THEALTER - program
Program pdf-ben, jegyrendelés a maszk@maszk.hu címen, amíg el ne indul az oldalon az online jegyrendelés.
24. THEALTER Fesztivál színház, zene, akadémia Szeged, 2014. július 18-26.
Az idén 24. alkalommal jelentkezik a THEALTER, Magyarország egyetlen, évente megrendezett nemzetközi színházi fesztiválja, a hazai színházi élet egyik legrangosabb, európai viszonylatban is jegyzett összművészeti eseménye. A kiváló minősítésű művészeti fesztivál július 18-26. között várja Szegeden a színházkedvelőket.
Az 2012. évben bevezetett A fesztivál díszvendége kitüntetést és rangot a szervezők döntése alapján idén Urbán András rendező, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház igazgatója nyerte el. A Jászai Mari- és Párhuzamos Kultúráért-díjjal kitüntetett alkotó két előadását láthatják a nézők. A Rózsák című Tolnai Ottó-adaptációt saját társulatával, a KDSZ művészeivel állította színpadra, az Újvidéki Színház pedig a Végel László regénye nyomán készült, többszörösen díjnyertes Neoplanta című előadással szerepel a fesztivál programjában.
A találkozó hagyományaihoz híven idén is képviselteti magát az utánpótlás. A fesztivál programjának újra kiemelt része a műhelymunka. A színházi képzésben résztvevő fiatalok részére meghirdetett THEALTER Tea for Two tréningkurzusok vezetésére a fesztivál díszvendége, Urbán András, valamint Horváth Csaba és Gemza Péter koreográfusok vállalkoztak. A workshop címe: Hallasd a hangod! – Antigone Realoded, a kurzusok résztvevői közösen dolgozva fogalmazzák újra, igazítják magukra a klasszikus dráma problematikáját, a munkafolyamatot fiatal színházi újságírók dokumentálják. Az izgalmasnak ígérkező tréningbemutatókat a fesztivál nyitó, illetve záró napján láthatja a közönség. A szentesi Horváth Mihály Gimnázium csapata szintén az Antigoné problematikára reflektál a Gyűlölni nem… címmel készülő utcaszínházi produkcióval, és látható lesz a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakközépiskola diákjaiból alakult Rokka formáció Kirakat című, verbatim színházi módszerrel készült előadása is. A fesztivál zárónapján visszatér Szegedre a fiatal, de igen sikeres k2 Színház, a Mielőtt az éj leszáll! című Brecht-adaptációval.
A hazai független színházi előadások közül látható lesz a Forte Társulat – Szkéné Színház Horváth Csaba rendezésében készült Irtás című előadása. A fesztiválon két alkalommal mutatják be Pintér Béla és Társulata Titkaink című produkcióját. A fizikai, illetve táncszínházi vonalat erősíti Fehér Ferenc Morgan and Freeman című friss bemutatója, amely elnyerte a Veszprémi Táncfesztivál Összművészeti díját, illetve Dányi Viktória – Molnár Csaba – Vadas Zsófia Tamara táncos-koreográfusok produkciója, a Nyúzzatok meg!. Az előadás elnyerte a 2013-as év legkiemelkedőbb hazai kortárs táncelőadásainak járó Lábán Rudolf-díjat, emellett a nagy múltú európai kortárstánc hálózat, az Aerowaves szakmai zsűrije tavasszal több száz jelentkező közül beválogatta az évad legjobb, fiatal alkotók által készített kortárstánc produkcióit felvonultató Aerowaves Spring Forward fesztiválra. Az Ágens Társulat Kurtizánképző című, interaktív színházi terápiája, valamint a Cirko-Gejzír Mozi-Manna Produkció: Kettős behatolás című felnőtteknek szóló produkciója a Rongy Kocsmában lesz látható. A debreceni Csokonai Nemzeti Színház Beckett Első szerelem című novellája alapján készített előadását Gemza Péter, az Orlai Produkciós Iroda friss bemutatóját, a Gerlóczy Márton regényéből készült A csemegepultos naplóját Göttinger Pál rendezte. Mindkét előadás ősbemutatóként került magyar színpadra. Szegedi produkciókban sem lesz hiány: az Art Nuans Merülés című bábetűdje, valamint a Barboncás Társulat Halálian jó története a Régi Zsinagóga udvarán lesz látható. A Régi Zsinagóga épülete elől indulnak a Homo Ludens Project és a MASZK Egyesület együttműködésében készült egyszemélyes színházi autói, a Car-Men előadásokkal. A Metanoia Artopédia Jég-doktrínák – variációk a náci retorikára című alkotása két alkalommal lesz látható a Grand Caféban.
A magyar produkciók nemzetközi kontextusát a főprogram negyedik pillére adja. A THEALTER karakterét megőrizve továbbra is a Déli Vonal szellemében, elsősorban Kelet- és Dél-Európa izgalmas színházai közül válogattak, és a hagyományoknak megfelelően vendégül látnak határon túli magyar alkotókat is. Visszatér Szegedre a szlovén Via Negativa a Mandićgép című, különleges produkcióval, melyben az elismert kőszínházi színész, Marko Mandić 15 év 37 klasszikus és kortárs drámai szerepeinek alakjait gyűjti egybe és értelmezi újra. Hosszú idő után újra látható lesz Szegeden egy közös előadással az izraeli Clipa Theater és a cseh Teatro Novogo Fronta. A Fegyvertelen erőkkel című előadáshoz kétnapos, nyitott workshop is társul, melyet tréningbemutató zár. Az izraeli Niv Sheinfeld-Oren Laor duó Kétszobás lakás című produkciója, amelyet az Izraeli Tánckritikusok Szövetsége a 2013-as év előadásának választott, a mozgás, a tánc, a gesztusok minimalista nyelvén beszél a határokról, amelyek a mindennapi életben körülvesznek és meghatároznak minket. Először jár Szegeden a Boca Loca Lab. A csehországi csapat az egyik úttörője a zenés színházi forma megújításának a cseh színpadon, a THEALTER-re a Tika Tika Politika című hangszínházi produkciójukat hozzák el.
Elsőként szerepel a fesztiválon a kolozsvári Váróterem Projekt is. A 2009-ben, Kolozsváron végzett színészhallgatók kezdeményezéseként alakult társulat a város első független színházi közössége, Szegeden az Advertego című, izgalmas színházi nyelven megszólaló előadást mutatják be. A fesztivál programjában helyet kapott az Aradi Kamaraszínház, a MASZK Egyesület és a Bakelit Multi Art Center új bemutatója is, melyet sex, drugs, gods & rock 'n' roll címmel Tapasztó Ernő rendezésében ősbemutatóként, a fesztivál első napján láthatnak a nézők.
A tervek szerint színes, ingyenes kísérőprogramokban sem lesz hiány idén sem, az egész estés színházi előadások mellett zenei és irodalmi programot is kínálnak majd, az Élőkép Színház pedig Szeged utcáin szórakoztatja a nagyérdeműt a Pirosruhásokkal. A szakmai programok részeként Jászay Tamás vezetésével naponta összeül a kritikus szekció is. Idén is megjelenik az Ex-stasis, a fesztivál ingyenes lapja, lesz THEALTER Rádió, naponta frissülő THEALTER-blog, és mozgóképes tudósításokat is terveznek: idén is folytatódik a THEALTER Híradó sorozata. A fesztivál hagyományainak megfelelően vendégszerepel ajándékprogrammal, Méhes Csaba pantomimművész A pisztráng – pácban, körettel cím pech-showjával a szegedi Csillag Börtön Dankó Pista fesztiválján.
A THEALTER plakátját idén is Baráth Ferenc grafikusművész tervezte. A programsorozat fő helyszíne ebben az évben a Régi Zsinagóga, a Szegedi Nemzeti Színház Kisszínháza és a Rongy Kocsma lesz, de a város számos pontján találkozhatnak a fesztivál programjaival a szegediek és a Dél-Alföld központjába látogatók.
A július 18-án induló rendezvénysorozat fő támogatója Szeged MJV Önkormányzata.
A szervezők fontosnak tartják, hogy a 2014-es THEALTER – hagyományainak megfelelően – idén is a szakma, a kultúrpolitika, de legfőképp az utca embere, azaz a közönség számára értéktartó és értékteremtő, a független színházi terület életképes és megújulni tudó arcát felmutató programsorozat legyen.