ricsi dö szörd2014.10.06.
10:56
révész róbert fotói.
ha kinyomtatnám a wikipédiát, több oldalt tenne ki iii. richárd angol király életrajza.
annak ellenére, hogy uralkodása - testvére fiainak törvénytelensége révén nyerte el a trónt - csupán két évig tartott, távoli rokona, tudor henrik taszította le a trónról.
többszörös utolsó: utolsó York-, egyben Plantagenet- házi uralkodó, és az utolsó angol király, aki csatában halt meg. sőt, halálával zárult le angliában a középkor időszaka.
a wikipédián legalább olyan sokszereplős az életrajza, mint a shakespeare-drámában. ha utóbbit régen olvasta az ember, csak kapkodja a fejét, mert a darab nehéz, és még nehezebb úgy, ha a színpadon a színészek a mininál díszlet között szinte csak szövegmondók. itt pedig a szövegmondóság egyáltalán nem lekicsinylés.
(közbevetnék egy zárójeles revideálást, amit előző posztomban a manna produkcióval kapcsolatban tettem. a nyári darabot rendezőként vörös róbert jegyezte, a harmadik richárdot pedig burák ádám.)
nehéz szöveg, sok szöveg, minimáldíszlet, ráadásul még a voyörkődésre feljogosító nézőtéri elrendezés is nehezíti a néző feladatát: a színpadon ülünk, a színészek tőlünk fél lépésre játszanak.
időnként megdöbbent a címszerepet alakító őrülete, hátra kell húzódnom, mert a vicsorgó-fröcsögő gyűlölet csontig hatol, a zsigeri gonoszságtól néha a hideg is kiráz.
az előadás legfontosabb üzenete, hogy ahol a hatalom, ott a cselszövés, a viszály, mindig van valaki, aki eléégedetlen és nagyra tör, és mindig vannak valakik, akik szolgaként, markukat tartva vele tartanak. közben eszembe jut az is, milyen jó, hogy nem abban a korban éltem, ahol a nők egyfajta cserekereskedelem tárgyai voltak, házakat házasítottak házakkal, rangot ranggal, vagyont vagyonnal, az államérdek, az uralkodói érdek minden mást felülírt, a talpnyalás, a kasztrendszerhez való körömszakadtig való igazodás és ragaszkodás pedig marionettként rángatott királyt és alattvalót.
aminek nagyon örültem, hogy sok fiatal is ült a nézőtéren, és a thealternek pont ez lenne a célja, hogy az új nemzedék, a kölykök is a nézők között legyenek - mert a színpadon már ott vannak, és mi abban a kivételesen szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a a köv etkező nagy generáció a szemünk előtt nő fel.
Manna Produkció - Zsámbéki Színházi Bázis: Shakespeare: III. Richárd játsszák: Dávid Áron, Benedek Bontod Farkas, Vass György, Szabó Erika fordította: Vas István jelmez/tér: Erdély Kinga zene: Boros Csaba produkciós vezető: Szántó Péter produkciós menedzser: Gáspár Anna rendező: Burák Ádám
|