Nagy József legújabb előadását a 13. században élt zen mester, Dógen főműve ihlette, s az összes teremtmény idejének összehangolásáról, az Igaz Harmónia utáni vágyról szól, az időket sűrítő pillanat igazságának próbatételéről, a rögtönzés analóg eszköztárával.
A Sóbógenzót, a japán buddhizmus szent könyvét 1231 és 1253 között állította össze Dógen zendzsi, a szótó zen alapítója. A mű a 20. század második felétől nagy érdeklődést váltott ki nemcsak azok körében, akik Japánban tanulmányozták a buddhizmust, hanem tudományos kutatók között is. A könyv nemcsak a zen buddhizmus, hanem a keleti filozófia és kultúra lényegét is képviseli, legyen az akár az indiai, kínai vagy japán. Az orientalizmuson és a valláson túl pedig az egész emberiség számára utat mutat a belső szabadság, a boldogság, az univerzális béke és az örök igazság megtalálására.
A sóbógenzó szó - alkotóelemeinek jelentése szerint - azt a kincstárat jelenti, amelyben a legmagasabb, legszélesebb, legmélyebb igazságot, a dharma lényegét, Buddha tudatát őrzik. A sóbógenzó az egész univerzumot jelenti, vagyis nem csak arra vonatkozik, ami helyes, hanem mindenre, ami az univerzumban létezik.
A vajdasági születésű Nagy József táncos, koreográfus, pantomimművész, rendező. Újvidéken iparművészeti iskolát végzett, majd Budapesten tanult művészettörténetet, és ekkor kezdte pantomimtanulmányait M. Kecskés Andrásnál. 1980-tól Párizsban él, ahol Marcel Marceau-nál és Étienne Decroux-nál képezte tovább magát. Megismerkedett a butoh-val, a kontakttánccal, az akrobatikával, és a kortárs táncművészet legnevesebb koreográfusaival dolgozott. 1984-től Budapesten több ízben vezetett kontakt tánckurzusokat, s ezzel döntően befolyásolta a hazai modern tánc újjászületését. 1986-ban alapította meg Párizsban a JEL Színház nevű, tagjait tekintve nemzetközi mozgásszínházat. Az elmúlt több mint húsz évben számos díjnyertes előadást hozott létre, s nemzetközi hírű koreográfussá vált. 1995-től az Orléans-i Nemzeti Koreográfiai Központ igazgatója, 2006-ban az Avignon-i Fesztivál művészeti igazgatója, és ugyanebben az évben megkapta az Európai Bizottság által alapított Európai Színházi Díjat. 2003-ban Magyarország egyik legkiemelkedőbb művészeti díját, a Magyar Művészetért díjat nyerte el. Szegeden legutóbb 1998-ban láthatott a közönség Nagy József koreográfiát a Régi Zsinagógában.
előadók: Nagy József, Cecile Loyer
zene: Joelle Leandre (nagybőgő, ének), Szelevényi Ákos (fúvós- és ütőhangszerek)
video: Iván Attila
jelmez: Aleksandra Pešić
kellékkészítő: Alexandre de Monte
kellék: Francia Gyula
fény: Dobó László
hang: Daniel Davčik
rendezőasszisztens: Gemza Péter
jelmez, díszlet, rendezés: Nagy József
Koprodukciós partnerek: Jugokoncert (Szerbia), Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa, Kanizsai Kör Művészeti Műhely, Centre Chorégraphique National d’Orléans
Támogatók: Szerbiai Köztársaság Művelődési Minisztériuma, Belgrád Város Önkormányzata, Vajdasági Tartományi Oktatási és Kulturális Titkárság, Magyarkanizsa Önkormányzata, Nemzeti Kulturális Alap, Szülőföld Alap, Pécsi Balett, Harmadik Színház (Pécs), MASZK Egyesület
www.josefnadj.com
|