csárdáskirálynő és zombik a nézőtéren2012.10.14.
01:14
fotók: révész róbert
Picaro Társulat (Budapest): Az utolsó Csárdáskirálynő 13. Szombat 20:00 Régi Zsinagóga
szereplők: Halmay Kálmán: Robin László Thúry Tekla: M. Simon Andrea Oravszky Ernő: Pintér Gábor Egon: Urmai Gábor Kamilla/Emília: Álmosd Phaedra Joseph König: Deák Tamás
hegedűn közreműködik: Veér Bertalan jelmez/látvány: Fecsó Andrea fény/hang: Julka zeneszerző: Pejtsik Péter rendező: Deák Tamás
Az alkotók nemhogy forognak a sírjukban, de el is hagyják a sírjukat. Először nem a színház hal meg. Először a halottak jönnek.
három csík kokó, három orális kielégítés thúry (th-val és ypszilonnal) tekla részéről a rendező irányába sem volt elég, hogy eljátszhassa a csárdáskirálynő főszerepét.
miközben a társulat 50 százalékban túlértékelt, 50 százalékban pedig sértett tagjai próbálnak egy előadást összerakni (főpróbát is közönség nélkül tartanak), és a rendező, hogy finoman fogalmazzunk, nem az esze és szakmai meglátásai alapján adja a főszerepet teklának, furcsa dolgok történnek a színházban.
megjelenik joseph kőnig, illetve csak a szelleme, vagyis inkább élő halottként, vagy még inkább halott halottként tér vissza, hogy elmondja kamónak (a rendező), hogy a csárdáskirálynő lesz a Royal Teatrum utolsó előadása. kamó nem hiszi, de aztán kiderül, hogy egon, igen-egon, az intendáns eladta az épületet, meg a telket, irodaházat építenek a helyén.
de egy utolsó, egy leges legutolsó előadásra van még lehetőség.
joseph kőnig, korábbban a teátrum igazgatója, és nem utolsó sorban a színház imádott, fiatalon elhunyt szubrettjének férje, úgy dönt, hogy beavatkozik és a sors kifürkészhetetlen útjait még inkább összekuszálja.
thúry teklát, aki különböző külső tényezők miatt csak nehezen tudja a befejezett orgazmussal megajándékozni a rendező urat, kinyomja a darabból, még hozzá úgy, hogy miután teklát annak öltözőjében szembesíti tehetségtelenségével, keze érintésével kómába esteti (bár ilyen kifejezés nincs, de most már lesz), majd tekla meg is hal.
majd rábírja a rendezőt, hogy ha már a főszerepre kijelölt színésznő gyakorlatilag meghalása okán nem tud megjelenni az előadáson, felesége, a csodálatos hangú emília kapja a főszerepet. két kikötése van: rivaldafényt kér a színészekre, hogy ne lássák a közönséget, és tiltottá tesz minden színpadi érintést és csókot.
szegény kamó mit tehetne mást, beleegyezik.
annak ellenére, hogy nem tudja: emíilia halott - sokkal régebb óta, mint thrúy művésznő. a cselszövés másik szála a színházat 55 év óta minden este bezáró kamillán keresztül vezet, joseph kőnig kamilla beleegyezérére az idős nőt is meghalatja, majd fontos feladatot bíz rá. az előadás csodálatos, frenetikus a siker.
közben sajnos ernő is elhalálozik, mert az egyik produkciót követően elcsattan a csók egon és emília között, ami végül is várható volt, de nem túl szerencsés.
amikor már szinte mindenki halott, egon szinte az őrület határára érve ismeri fel, hogy a színház minden egyes székén halottak ülnek, zombik.
ez után közösen felgyújtják a színházat, az égő falak között ernő felimseri, hogy ő is meghalt. és kamó is halott.
állnak, nézik az égő színházat, amit annyira szerettek. a hogyan továbbra joseph kőnig adja meg a választ: tovább, egy másik előadásra.
végül aztán észak-keletben egyeznek meg, mert ernő édesanyja kassán van eltemetve, és ernő szeretné, ha az anyukája látná őt színészként, mert még azelőtt meghalt, hogy színész lett volna.
a történet zseniális, a szereplők szeretnivalóak és nagyon jók, a darab szórakoztató, veér bertalan csodálatosan játszik hegedűn.
a darab utolsó jelenetei alatt többen félve nézünk körül a nézőtéren, és amikor látjuk, hogy a látvány alapján minden rendben, a vastaps után elindulunk kifelé, és közben győzködjük magunkat, hogy még élünk.
|