alkotók: Alain El Sakhawi, Catalin Vieru, Dombi Kati, Dózsa Ákos, Massimo Trombetta fény: Vida Zoltán hang: Kovácsovics Dávid művészeti konzultáns: Hegedűs Sándor produkciós vezető: Kulcsár Viktória koreográfus-rendező: Dózsa Ákos
„Mondd el és elfelejtem. Mutasd meg és megjegyzem. Engedd, hogy csináljam, és megértem.” Konfucius
A táncosokból és színészekből álló francia-olasz-román-magyar koprodukció különböző kultúrákat kapcsol össze egy előadásban. A tánc, a mozgás, a hang és a jelbeszéd eszközeit használva egymás megértése új kommunikációs csatornákat teremt. Képesek lehetünk-e elfelejteni a belénk nevelt hiteket, tévhiteket és ez által létrejöhet-e a feltétel nélküli nyitott kommunikáció?
A kortárs táncszínházi előadás közös kapcsolódási pontokat keres a nyelv és a különböző háttérrel és kultúrával rendelkező művészek viselkedési formái között. Az alkotók arra a kérdésre keresik a választ, hogy hogyan lehetséges egy közös színházi nyelv megteremtése egy hagyományos színházi környezetből és a kortárs kifejezésmódból kiindulva. A közös munkában megjelenő új irányokat és hasonlóságokat szeretnék feltérképezni egy háromlépcsős struktúra segítségével, ami nem más, mint a kommunikáció egymást követő fázisai a non-verbális csatornáktól kezdve a táncon/mozgáson át a jelbeszédig.
Arra is kíváncsiak, hogyan lehetséges a kapcsolódási pontok kialakítása egy új környezetben eltérő eszközöket igénybe véve. A különböző nyelvek jelbeszéde országonként változik, ugyanaz a szöveg más és más értemet kap az egyes nyelveken. A különböző gyakorlatok célja, hogy új utak nyíljanak meg a tánccal való párbeszéd kialakítására és hogy a kommunikáció fesztelen legyen ebben a kialakult rendszerben. Továbbá azt is szeretnék megmutatni, hogyan szerveződik kapcsolat a két nem között.
A cím arra a momentumra utal, amikor a különböző kultúrákból származó emberek megfeledkeznek magukról és a saját nyelvükről, ez által szabad utat adva az emberi értékeknek. Ezeket az értékeket szeretnék kihangsúlyozni a tánc és a mozgás eszközeivel, és szeretnék egymást megérteni egy új és fejlett színházi nyelven.
Külön köszönet a próbateremért: Tünet Együttes, Gergye Krisztián Társulat
Támogatók: Műhely Alapítvány, Flórián Műhely, Nemzeti Kulturális Alap, Jardin d'Europe
A projekt az Európai Unió Kultúra Programjának támogatásával valósult meg.
|