„Kedves hallgató diákok! Nem hiszek abban az emberben, aki a költészetért feláldozza az életét. Azt, amit nem sikerült a valóságban, kultúrában, vagy a természetben, azt a költészetben, oldja meg, avatja valósággá. Én olyan költő vagyok, aki költeményeivel akart részt venni egy jobb, új világ kialakításában. Én költő vagyok – mit érdekelne engem a költészet maga?”
Debrecenből jöttünk, mesterségünk címere pedig József Attila. Ő, aki a magyar irodalom egyik legmeghatározóbb alakja. De József Attila nem csak egy költő volt, hanem élő ember is. A versek mögött érzések állnak – düh, szerelem, csalódottság, sóvárgás. A versek mögött nők is állnak. Sorra vettük hát a legmeghatározóbb nőket a költő életében, és segítségükkel megpróbáltuk rekonstruálni egy-egy vers születésének körülményeit. 4 nő, 1 férfi – 2 szereplő. A darab nem szürrealista, hiszen túl valószerű, de nem is teljesen realista, hiszen a lázálmok és a szélsőséges érzelmek uralják. Ez nem egy felolvasó est, de nem is egy irodalom óra vagy pszichológiai előadás – mégis ajánlom irodalmároknak, tanulni vágyó diákoknak és pszichológusoknak is, hiszen a darab magába foglalja József Attila költészetének nagy részét, teljes életútját és lélekrajzát is. Pogány Gábor Máté
Az izgalmas előadást három 18 éves fiatal, a debreceni Ady Endre Gimnázium emelt szintű drámai képzésében részt vevő diákok készítették. A produkció az Országos Diákszínjátszó Találkozón arany minősítést nyert, Papp Endre a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat is megkapta.
József Attila művei alapján írta: Pogány Gábor Máté játsszák: Osváth Judit, Papp Endre rendezte: Papp Endre