antigoné/fáni a padon2014.05.26.
13:33
Kelemen László Szakközépiskola és Színitanoda: Antigoné
fotók: révész róbert
nagyon sokan és nagyon sokszor színpadra állították már az antigonét, a thealteren most duplázik a darab: vasárnap este a szegedi színitanodások mutatták be, hétfőn pedig az urbán andrás-féle verziót láthatja a közönség a régi zsinagógában. a darabot sokan sokféleképpen értelmezték, éppen ezért nehéz is hozzányúlni - és talán éppen azért könnyű, mert szinte kötelező legalább egyszer egy görög drámát mindenkinek rendezni vagy eljátszani. a színitanodások rendezője az eszköztelenséget választja, nyilván adódik ez a megoldás, hiszen a szöveg nehéz és a mai és az őket követő generációknak talán egyre idegenebb és nehezen értelmezhetőbb is.
a darabban visszatérő elem az újra meg újra felhangzó szirtaki, és az alapvetés: "sok van, mi csodálatos, de az embernél nincs csodálatosabb". ezzel az idézettel aztán lehet játszani, lehet áhítattal mondani, ironikusan odalőni egy nagyon jó pillanatban. az antigoné kivonatos változatát láthattuk a színitanodásoktól, szemelvényeket az antigonéból. annak, aki nem ismerte a darabot, talán így nehéz összerakni a történetet, minden esetre betekintést ad abba a már-már irodalomkönyvekből kifúrni vágyott drámavilágba, ami a mai negyveneseknek még könnyen érthető, a fiatal generáció egy részének viszont nehezen vagy soha meg nem emészthető lesz.
*
Fáni a padon
fotók: nyemcsok éva eső
éles vágás: tíz perces szünet után a színitanodások másik darabbal jönnek vissza a színpadra. könnyed, vidám nyári darab, bármelyik balatonparti város színpadán el tudnám képzelni. a darabot a színitanoda tanára, horváth péter írta, vizsgadarabnak szánta.
a vígjáték összes műfaji eleme tettenérhető benne, van benne félreértés, szerelem, vágyakozás, a helyzet- és jellem komikum, és persze boldog vég.
|