nemszép napok2016.07.26.
13:35
18:30-20:00 Régi Zsinagóga: Manna Produkció-Bethlen Téri Színház: Peter Handke: Az aranjuezi szép napok
révész róbert fotói
ketten a kertben. van egy kert. van egy szép, a hosszúnál is hosszabb asztal. van egy férfi és van egy nő. egy nyári nap.
csak egy szabály van. "nincs akció." csak beszélgetnek.
mennyire másképp jár a női és férfi agy.
a nő saját szexualitásának történetéről beszél.
a férfi meg tökökről, illatos gyümölcsökről, méhekről. de mindezt olyan részletességgel, ahogy csak férfiak tudni beleszeretni valamibe és rajongani valamiért. ahogy csak férfiak tudnak láttatni.
a férfi rendben van, a nő nincs.
még jó, hogy az elején megállapodtak. mert a nő olyan részletességgel mesél el mindent, hogy az egy kezdődő kapcsolatot öt perc, egy már tartót kettő perc alatt tönkre tenne.
van egy érdekes része a szövegnek: bosszúból lefeküdni valakivel. de kin akarunk ilyenkor bosszút állni? a darabban szereplő nő szerint nem kin, hanem min. egy világrend ellen. az együttlét ez ellen a világrend ellen való, ezt ünneplik az együttlétel. "diadalt arattunk az összes létezés-akadály felett".
hahaha.
"ellentörténelmi nagy nap, a test ünnepe"
csak az a baj, hogy amiket anő mond, mind hazugság. hogy soha nem voltmég szerelmes. persze. eza nő összetört, meggyötört, csalódott, aki bármit megadna azért, ha valaki megsimogatná a z arcát vagy a haját. még akkor is, ha az a férfi csak színleli a szerelmet. a vele szemben ülő férfi hol bekapcsolódik, hogy elkalandozik. jönnek gyermekkori emlékek, helikopter, aztán egyszer cask belekérdez. egy megelégedett férfit látunk, aki pontosan tudja a helyét, tudja magáról, hogy ki ő és mit akar.
a nőt nem.
"hol van a szerelem hol van a másik mikor talál meg egyedülmaradásra vaygok kárhoztatva" és tényleg. így igaz.
mert végül is, ahogy vártam, a nő végül felkínálja magát a férfinak. aki pedig feláll az asztal végéről és elmegy.
a nő megszegte a megállapodást - haragudni nem lehet rá, csak inább szánakozni. hogy ennyire hiányzik neki a gyengédség és a szerelem. hogy jöhet a bármiáron, bárkivel, csak legyen.
amikor leoltják a fényeket, nem marad más, csak a visszautsítottság szégyenteljes érzete és a szívbe markoló fájdalmas magány.
|