„Hozz be egy szál füvet a szikről mama Hozz be egy szál füvet a szikről mama Hozz be szál füvet azt viszem magammal.” (Tolnai Ottó)
A főszereplő a táncos-színész-imitátor, aki a világot járja, ingázik Franciaország és Japán között, a tánc nyelvén beszél utazásairól, és hazatér… Utazásai közben találkozik Orfeusszal (Lajkó Félix), aki az erdei tisztáson ül és a citeráján játszik. Évek óta találkoznak az erdő más-más akusztikájú helyein, próbálgatják egymás hangszerét, a test, a zene, a tánc, a természet megnyilvánulásait figyelik. A találkozások meghatározatlan időközökben valósulnak meg, az éppen adott körülmények között, nyári forróságban, hideg télben, szélben vagy szélcsendben. A test mozdul, mozdulva mesél, a zene kérdez és válaszol, a két kifejezőeszköz kommunikál.
Az eseményeknek vajon ugyanaz-e a forrása, vagy csak az okozatuk hasonló, és valami végtelen egybeesés hozza létre a tényeket, a jelenetsorok összefüggő szabályszerűségét? A tények végtelenségét a korábbi ismereteink tartalmazzák. Az emlékeink fölvázolásánál, az előadás helyzeteinek ábrázolásánál okvetlenül fel kell hogy tegyük az utazók kérdéseit. Meg kell vizsgálnunk az egyszerű, ősi fogalmakhoz tartozó szimbólumoknak, mint például a fű, a fa, a hó, az ég, a felhők jelentéstartalmát, érzelmi hatását a zenében, a mozdulatban. Meg kell vizsgálnunk, hogyan ábrázolja a zene a kék színt, és hogyan mozdul meg a test ezzel a színnel, hogyan jut kifejezésre a kellemes íz, hogyan az öröm. Szavaink gyorsan elégtelenekké válnak ezen jelenségek megnyilvánulásainak elmeséléséhez, ehhez kívánunk most olyan színpadi megnyilvánulási formát keresni, megteremteni, amely a két hangszer (citera és test) segítségével érthető módon képes közölni élményeinket, tapasztalatainkat, leírni és ábrázolni bonyolult, összefüggéseket kereső életutunkat.
előadó, koncepció: Döbrei Dénes
munkatárs: Varga Heni
zene: Lajkó Félix (citera)
látványterv: Hegyi Csaba
fény: Turcsányi István
ddebrei@yahoo.fr
Az előadás támogatói: Kobez-Centre Memoire du Corps (Franciaország), NKA Táncművészeti Kollégium, MASZK Egyesület (Szeged), Kosztolányi Dezső Színház (Szerbia), Nyári Mozi (Szerbia)
Köszönet mindazoknak, akik megértéssel és mindazoknak, akik másként gondolkodtattak.
Az előadás a MASZK Egyesület felkérésére és támogatásával készült.
|