játsszák: Matija Čigir, Filip Jurković, Svebor Kamenski Baćun, Aldin Kasumović, Andrej Kopčok, Nikola Nedić fény: Aleksandar Čavlek hang: Tomica Kraljić zene: Aphex Twin, The Prodigy jelmez és díszlet: Borut ©eparović koordinátor, producer és ügyelő: Iva Milley színpadi mozgás tanácsadó: Nataąa Mihoci dramaturg: Goran Ferčec rendező: Borut ©eparović
Volt egyszer egy gyárcsarnok, abban volt egy horvát színház. Koruk etalonjai lettek, lázadók, kemények, tiszták, nyíltszívűek, jók. Húsz év múlva jöttek a fiúk, és megnézték, mi maradt az évek romjain. Mi magunk maradtunk! Ezek a fiúk az arcunkba vágják: Kiégtünk, eladtuk, elkurvultuk magunkat! Ők nem színház! Mondják! Ők nem színészek. Mondják. A gyermekeink! (balog)
A Vatrotehna 2.0 az 1990 szeptemberében, a régi zágrábi Badel szeszfőzde területén készült Vatrotehna című előadás re/dekonstrukciója. A Montaľstroj csoport első előadása már akkor feltett néhány, a horvát politikát és kultúrát érintő égető kérdést. A Vatrotehna 2.0 vállalja a hatalom és az erőszak mechanizmusainak leleplezését, Aiszkhülosz Leláncolt Prométeuszát alapul véve Borut ©eparović új rendezői olvasatában. Folytatja az alkalmazhatatlan demokrácia társadalmi struktúrái érvényességének fürkészését, rámutat a kapitalizmus bilincsében vergődő felégetett helyekre, az elmúlt 20 év, a politikai átmenet időszakának kudarcára. A Vatrotehna 2.0-ban 16-19 éves fiatalok szerepelnek, akik saját nemzedékük, identitásuk referenciapontjait keresik a színpadon és kutatják viszonyukat ahhoz a világhoz és időhöz, amelyben élnek. A Vatrotehna 2.0 a színpadi valóság pillanata. Készüljenek fel rá!
A Vatrotehna vállalat régen nemzetvédelmi hatalom volt. Civileknek és a vállalkozási szektornak nyújtott tűzvédelmi szolgáltatásokat az ex-jugoszláv térségben. Az 1990-ben készült előadás fő szponzoraként vált annak címadójává. A vállalat megszűnt, de a Montaľstroj kitartott a cím mellett, mert a cég sorsa sajátos metaforaként tükrözi a háború révén bekövetkezett cégfelszámolások és csődök jellemző struktúráit.
A Montaľstroj független művészeti csoportot 1989-ben alapította Borut ©eparović. A kezdetektől fontos célként határozták meg a színészek mentális és fizikai korlátainak tágítását, totális, több művészeti ág bevonásával készülő kortárs művek létrehozását. A 90-es években a Montaľstroj nemzetközi ismertséget szerzett, számos díjuk a legsikeresebb horvát fizikai színházzá tette a csoportot. Sok nemzetközi fesztiválon, több mint 20 európai országban és az Egyesült Államokban is játszottak. Előadásaik igen sokszínűek tartalmilag, stílusban és színházi formájukat tekintve is, de közös jellemzője a Montaľstroj darabjainak, hogy többnyire politikusak és kísérletezőek, igyekeznek feltárni az interdiszciplináris területeket. Alkotásaikra nagy hatást gyakoroltak a történelmi változások, az egykori Jugoszláviát szétrobbantó háború is, előadásaik alapanyaga - a mindennapi események - gyakran radikális módon jelennek meg a színpadon. A csoport először jár Magyarországon.
Az előadás a Montaľstroj, a Zágrábi Ifjúsági Színház és a Festival Perforacije közös produkciója.
www.montazstroj.com
Az előadás magyar feliratozással lesz látható.
A vendégjáték Szeged MJV és az NKA támogatásával jött létre.
|