az ingyenélő2009.07.26.
10:27
édes kis japánok. bizonyára sokan azért érdeklődnek a japán kultúra iránt, mert olyan messze van. földrajzilag? igen, és érzelmileg. nem beszélve a földrajzi távolságról. azt már mondtad. jó, akkor inkább nem. ez a párbeszéd akár el is hangozhatott volna, de nem. csak azt akartam érzékeltetni, hogy sokak fejében japán még mítosz, mert olyan messze van és mert olyan más. a japán társulat azonban kézenfogható. zsúfolásig megtelt a jate, eljött az összművészet is: mozgásszínházasok, egyetemi színpadosok, itt van a ljud társulat (ezúttal nem rózsaszínre festve). chiharu shinoda kedves: magyarul köszönti a nézőket, akik igyekezetét hálás tapssal jutalmazzák.
először egy kis mozgás, a vár ránk a síkság című dalra. szöveg nincs, csak zene. a japán társulat szegediekkel együtt tanulta be az egyébként bonyolult koreográfiát. a hangulat a tetőfokán, jöhet az ingyenélő. két színész, díszlet semmi. csupán egy hatalmas, faltól-falig vászon a hátsó falon, hiába, a japánok az animáció királyai. ezen a vásznon fut a szöveg, és itt nőnek ki a földből az újsághegyek, mert az ingyenélő ichiko (akit többnyire a fiú játszik, de a lánnyal szerepet is cserélnek) egész nap a tévé előtt fekszik és magazinokat olvas. nincs munkája, ezért momokánál betelik a pohár: unja már, hogy a lány rajta élősködik.
a két színész váltogatja a szerepeket, a szöveget japánul halljuk - zene füleinknek - és angol nyelven olvashatjuk. a társulat egyer népszerűbb tokióban, szeged után budapesten, ljubljanában és berlinben és fellépnek. jó utat, japánok!
- faifai társulat: az ingyenélő -
|