közreműködők: Erdély Andrea, Bán Péter, Farkas Tamás, Fekete Zente, Jovanovics József, Kovács Vecei Sára, Perovics Anna Johanna, Perovics Zoltán, Rábel Zsófia hangkeverés, vetítés: Szokol Szilárd a Benda Balázs rajzaiból preparált panoptikumot kivitelezte: Kiss Attila Etele ruhák: Csuri Anna rendező: Perovics Zoltán
„Ezerkilencszáznyolcvanhárom Magyarországon veréb ül az ágon Hogy a verébszar áldásként rájuk ne szálljon Itt kalapban járnak az emberek s mert zsebükben Isten s a fegyverek Úgy kéne, hogy néma legyek.” Benda Balázs (1983, Szeged-Vác)
Benda Balázs (Szeged, 1965-1992) írói és képzőművészeti pályáját korai halála az indulás pillanatában zárta le. Keveset publikált. Élete utolsó évében egy novelláját közölte a Pompeji, néhány grafikáját a Magyar Napló, fölvételt nyert a József Attila Körbe és a Fiatal Művészek Stúdiójába. Írásaiból Kalandos történet címmel 2011-ben jelent meg posztumusz kötet a Podmaniczky Művészeti Alapítvány, a PRAE.HU, valamint a Palimpszeszt Kulturális Alapítvány gondozásában.
„Benda Balázs fiatal életének hányattatása 1983. március 15-én kezdődött, amikor az általa aktualizált 12 pontot 8 (azaz nyolc!) példányban sokszorosítva terjesztette a városban. Ezért és néhány hasonló cselekedetéért államellenes izgatás vádjával félév felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte az illetékes bíróság. A középiskolából kizárták. A szegedi Metanoia Artopedia társulat egy zseniálisan megkomponált performansszal, „Rövűvel” idézte fel az inkriminált esetet ügyészi, bírósági jegyzőkönyvek, valamint az ítélethozatal után keletkezett 3/3-as megfigyelési ügyiratok felhasználásával. Tette ezt egy olyan színpad előterében, melyen Benda különös lényeiből preparált, kis szerkezetekkel életre kelthető, megejtően groteszk alakok nagyszabású panoptikuma tárult fel. Erős jelenléttel részesei voltak az előadásnak a Metanoia emblematikus figurái, tárgyai is. Ebben a varázslatos, furcsa látványvilágban két fantasztikus színésznő – clown-szerű figura – a hatalom hideglelős banalitását a humor és irónia sziporkázóan gazdag regiszterén szólaltatta meg. A Metanoia jellegzetes hangfekvésű, stilizált modorú szövegmondása remekül működtette és leplezte le a nevetségességig kisszerű és gyáva hivatalosság szövegeit, melyek kiváló arányérzékkel megválasztott pontjain Benda egy-egy verse, prózája a katarzis erejével hatott.” (Erdélyi Ágnes)
www.metanoiaartopedia.hu
Jegyelőrendelés, információ az artopedlandia@gmail.com címen!
Támogatók: Grand Café, Nemzeti Kulturális Alap
|