színészek: Balogh Veronika, Guary Szandra, Horváth Gyula, Horváth Kristóf, Varga Klári rendező: Tóth Géza
Az előadás három meséből áll: A pletykás asszon’ és A három leán’ székely népmesék, a Répamese pedig Tolsztoj meséje a nagyra nőtt répáról. A fiatal színészek valamennyien zenélnek, énekelnek és báboznak is. A meséket egy öreganyó kezdi mesélni, egy varázslatba avatva be a gyerekeket. A varázslat egy asztalon történik, ezen található a falu, itt kelnek életre a bábok. Maguk a színészek nem bújnak paraván mögé, nemcsak hangjukat adják a báboknak, hanem mimikájukat, gesztikulációjukat is, a színészi játék tehát kiegészíti a humoros bábjátékot. A vidám mesékben jó néhány népdal is elhangzik. Közben megérik a répa, amelyet természetesen a gyerekek segítségével húznak ki színészek.
www.karavan.co.hu
Az előadás a Játszani is engedd projekt keretében, ennek felvezetőjeként valósul meg:
Játszani is engedd - a kulturális esélyegyenlőség javítása a szegedi szegregátumban
A Játszani is engedd projekt együttműködő partnere a Karaván Művészeti Alapítvány és a Szegedi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat, főtámogatója a Norvég Civil Támogatási Alap.
A Szegeden élő 5-6 ezer roma többsége halmozottan hátrányos helyzetű, elszigeteltségük mellett a többségi társadalomtól való lemaradásuk az élet számos területén jelentős. A projekt a cigány közösség, azon belül is elsősorban a 18 év alatti gyermekek élethelyzetének javítását, konkrétan a kulturális javakhoz való hozzáférését, a közösségi aktivitás növelését, hosszabb távon a többségi társadalom és a cigány közösség együttműködésének előmozdítását célozza.
Projektünk a szegedi romatelepen élő családokat (Cserepes sori és Árpa utcai szegregátumok lakói), azon belül is elsősorban a 18 év alatti gyerekeket érinti. Bár a közösség számos területen küzd hátránnyal, (lakhatás-egészségügyi helyzet; munkalehetőségek; biztonság, jövőkép, diszkrimináció), az itt élő családok gyermekeik életlehetőségeinek, kilátásainak javítása szempontjából kulcsfontosságúnak tartják az iskolai teljesítményt. Az iskolai felzárkóztatást a 2012 szeptemberében a városi önkormányzat és civil szervezetek, intézmények támogatásával megnyílt roma tanoda elindította – e mellett szabadidős tevékenységeket is szeretnének kínálni a hátrányos helyzetű roma és magyar gyermekeknek. Projektünk célja az, hogy ezeknek a gyerekeknek több korcsoportban kínáljunk olyan játékos, kreatív tevékenységet, amely nem csak szórakoztató időtöltés, de egyben informális tanulásra is módot ad, így közvetlenül is segíti az iskolai követelményeknek való megfelelést, de módot ad a képességek kibontakoztatására, és a közösségi, illetve az egyéni problémák feldolgozására is. A célcsoport kiválasztásánál arra törekedtünk, hogy a programmal a leginkább rászorulókat találjuk meg, és hogy a szakmai tapasztalatainkat, illetve kapcsolódó szakmai és civil kapcsolatainkat a lehetős leghatékonyabban tudjuk kamatoztatni.
A program első szakasza a 23. THEALTER fesztivál keretében, a Karaván Művészeti Alapítvány munkatársaival együttműködésben a szegedi roma tanodában valósul meg. Az ötnapos, intenzív, közös munka során a színházi szakemberek és a gyerekek közösen választanak ki egy mindannyiuk által jól ismert mesét, történetet, amelyet a munka végeztével a közönségnek – a családjaikon, a roma közösségen túl a fesztivál közönségének is – bemutatnak. A jelmezek, díszletek elkészítésébe a családtagokat is igyekszünk bevonni, és abban bízunk, hogy olyan történetet választanak a gyerekek, ami valamilyen módon reflektál az élethelyzetükre, a problémáikra vagy a vágyaikra. Az együttműködés, illetve a projekt 2013 őszén folytatódik.
Műhelymunka: július 23-27. Bemutató: július 27., 16.00, Roma Tanoda (Rákóczi u. 11.) A belépés ingyenes. A műhelymunka vezetői: Tóth Géza, Horváth Gyula
|